top of page

Jak ušetřit za energie 

Jak ušetřit za energie - tuto otázku si obzvláště v dnešní době, kdy cena za elektřinu i za plyn letí raketově nahoru, pokládá snad každý. V tomto článku důkladně rozebereme, jak se dá ušetřit na celkové spotřebě elektřiny pomocí venkovní stínící techniky. Zaměříme se také na to, jestli se stínící technika vyplatí s ohledem na postupující změnu klimatu a jak rychle se investice do kvalitního stínění může vrátit a také jak se může projevit na našem pracovním výkonu.  

Nad klimatickou změnou se v posledních letech vedou velké diskuze, její vliv se ale stále více projevuje i u nás v České republice. Můžeme to vidět na datech z různých měření. Roky 2015 – 2021 byly podle světové meteorologické organizace (WMO) nejteplejší za celou dobu, co se provádí měření teploty. Podle ústavu akademie věd Czech Globe, stoupla v České republice průměrná teplota o 1.2°C za posledních 30 let. Zvýšily se také počty a intenzita vln veder. S tím souvisí také zvyšující se počet tropických dní, tzn. že nejvyšší denní teplota překročí 30°C a také tropických nocí, kdy teplota v noci neklesne pod 20°C. Na obrázku 1 je jasně vidět postupné zvyšování teploty v České republice za poslední roky. Je to známá situace, venku je vedro na padnutí a doma to bohužel není o moc lepší. Napadne nás tedy dům aktivně vychladit a začneme se dívat po klimatizaci. Můžeme samozřejmě zvolit více typů, ale všechny mají nemalé pořizovací náklady a hlavně poměrně vysoké provozní náklady. Běžná centrální klimatizace do standardně velkého domu stojí kolem 100 tisíc korun. Každý měsíc vám ale ukusuje dál z vašeho rodinného rozpočtu nemalou část provoz klimatizace. Pro představu uvedu jednoduchý výpočet z webu TZB-info.cz při dnešních cenách cca 6000 Kč/MWh elektřiny (květen 2022). Počítejme, že potřebujeme pořádně vychladit klasickou invertorovou klimatizací třídy A+++ průměrný rodinný dům 120 m2 při produkci 75kWh „chladu“ za den. Po jednoduchém výpočtu nám vyjde suma 450 Kč/den, tj. 13 500 Kč/měsíc. Samozřejmě většinou nechladíme každý den celý dům na stejnou teplotu a dají se použít i levnější metody, např. tepelné čerpadlo. Každopádně i tou nejlevnější metodou je obtížné dostat se při současných cenách energií pod 150 Kč/den. 

Podívejme se na konkrétní čísla chladícího efektu venkovních žaluzií.  Podle nedávné studie dokážou správně zvolené žaluzie snížit denní teplotu v místnosti o 4-6°C. Navíc žaluzie příjemně ochladí vnitřní prostor, i pokud budou lamely nastaveny na 45°, takže místnost úplně nezatemní. To je velká výhoda oproti jiným stínícím prvkům, např. roletám. Na obrázku 2 je vidět porovnání teplot v pokoji bez žaluzií a při stažených žaluziích na 45° nebo při plně zavřených žaluziích. Velká výhoda tohoto typu chlazení jsou jen minimální provozní náklady na chod zařízení - ovládání stínícího prvku, které může být i manuální. 

Další studie uvádí, že při instalaci žaluzií můžete ušetřit až 22% nákladů za elektřinu, kterou spotřebujete na provoz klimatizace a vytápění. O úsporách za vytápění si povíme za chvíli. Opět si uveďme jednoduchý výpočet, kdy průměrný český dům spotřebuje 15 MWh elektřiny na svícení, ohřev vody a vytápění. To při dnešní ceně 6000 Kč/MWh (květen 2022) dělá i 90 000 Kč za celý rok a z toho je potenciální úspora 22% skoro 20 000 Kč. Sami si tak můžete jednoduše spočítat, kolik konkrétně ušetříte jednoduchou instalací venkovních žaluzií na vašem domě nebo bytě. 

Z výše uvedeného je tedy patrné, že venkovní stínění z hlediska úspory energie velmi výhodné a má výhody i z hlediska pracovního výkonu nebo zdraví. Především pokud máte na domě dnes moderní velké prosklené plochy orientované na jih, tak jsou tyto efekty ještě výraznější a investice do kvalitní stínící techniky bude ještě výhodnější.

 

Přečtěte si i další články v našem blogu, jak správně vyprat stínící techniku a na co si dát pozor.   

Napsal  

Ing. Roman Juras, Ph.D. 

Vědec, datový analytik a technický expert 2K-tech  

bottom of page